"Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov."

Sociálne médiá či sociálne siete?Väčšina ľudí si mýli pojmy ako sú sociálne siete a sociálne média. Nevedia ich používať v správnych súvislostiach, aj napriek tomu, že sú súčasťou nášho každodenného života. Aby takýchto ľudí bolo stále menej, pripravila som pre vás tento stručný a jasný článok s charakteristikami sociálnych médií a sociálnych sietí.

Sociálne médiá

Sociálne médiá slúžia na združovanie a rozvíjanie spoločenských kontaktov. Ich výhodou je, že ich obsah môže vytvárať, upravovať alebo komentovať každý registrovaný užívateľ. Poskytujú teda veľký priestor pre kreativitu a nápady, ktoré sa následne ľahko šíria medzi samotnými užívateľmi.
Sú nadradené nad sociálnymi sieťami, pretože zahŕňajú aj blogy, wiki stránky, chatovacie miestnosti (napr. na Pokeci), Social Bookmarking (stránky umožňujúce preberať obsah a hlasovať, napr. Digg) apod.
Používa ich viac ako 70% internetovej populácie a určite vás neprekvapí, že viac ako 50% registrovaných používateľov Facebooku ho sleduje každý deň.Sociálne média

Sociálne siete

Socialne sieteSociálne siete patria pod sociálne médiá. V sociálnych sieťach ide o vzájomnú interakciu ľudí. Používatelia medzi sebou nadväzujú vzťahy a spájajú sa do skupín, na základe ktorých vzniká sieť vzťahov. Medzi najznámejšie sociálne siete patria: Facebook, LinkedIn, Google+, MySpace,… áno sú to presne tie bez ktorých si už nevieme predstaviť život. Môžu byť orientované súkromne (Facebook) alebo tiež pracovne (LinkedIn).

Spoločnými vlastnosťami sú, že ponúkajú priestor pre komunikáciu (obojsmernú tzv. many-to-many), slúžia na vytváranie vzťahov a nie ako predajný kanál.

Dúfam, že som vám ozrejmila tieto pojmy a už nebudete mať nikdy problém sa správne vyjadriť ohľadne sociálnych médií, ktoré zahŕňajú sociálne siete. ;)

Comments on: "Sociálne siete či sociálne médiá?" (2)

  1. Màte super člànok vďaka vàm som dostal jednotku z výkladu☺

  2. Ľubica said:

    Veronika, veľmi ste mi pomohli, ďakujem. O. i. korigujem texty a pojem “sociálne médiá” sa mi vôbec nepozdával. Želám Vám krásne leto!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: